v listopadu 1989: kulisák v divadle

v listopadu 2019: redaktor, fotograf, mluvčí městského obvodu Slezská Ostrava

realizace rozhovorů: Veronika Pehe, Ostrava, květen 2017 a leden 2018

Obrovská radost a úleva. Člověk měl celou dobu strach, že skončí někde ve vězení, a najednou přišlo neuvěřitelné osvobození, něco naprosto nečekaného, pocit obrovské úlevy, zmizel strach. Nikdy jsem nevěřil, že by k něčemu takovému mohlo dojít. Člověk tady v Ostravě byl na výsleších minimálně jednou týdně. Státní bezpečnost byla velmi bdělá, neuměl jsem si představit, že režim by se tak jednoduše zhroutil.

Povídáte si s vašimi dětmi o minulém režimu, o listopadu?

Povídám, ale mají z toho trošku legraci. Ale trochu. Jinak starší dcera chodí poctivě k volbám.

Jakou si představujete budoucnost pro generaci vašich dětí?

Když to půjde dobře, bude to evropská budoucnost. Doufejme, že z nich budou eurosvětoobčané, mladší dcera, která má 15 roků, teď jede s gymnáziem do Paříže. To je skvělé. Doufám, že do té Paříže budou jezdit čím dál víc a nejen tam. Že svět se otevře ještě více než je, pokud to vůbec tedy jde. To je ta dobrá varianta.

Víte, to mládí proběhlo v takovém hnusu, ta normalizace nestála za nic. Na druhou stranu pak člověk prožil revoluci a změnu, potkal se s lidmi, se kterými se přátelí dodnes, takže všechno zlé je pro něco dobré. Ale ptám se sám sebe, jestli bych chtěl vyrůstat teď, v té svobodě a jezdit si do Paříže, nepoznat ten hnus, který s sebou normalizace nesla, nemít to srovnání. A neumím dost dobře říct, co je vlastně lepší.

Jan Král (*1967) nastoupil na gymnázium v Ostravě, po dvou letech jej ale z vlastního rozhodnutí opustil a začal pracovat jako kulisák v divadle. Stýkal se s ostravským undergroundem a disentem. Stal se jedním ze signatářů Charty 77. Angažoval se v časopise Severomoravská pasivita. Od roku 1990 působil jako novinář v Moravskoslezském dni, Českém deníku a v České televizi. V letech 2002–2009 byl moravským zpravodajem Lidových novin v Ostravě. V současné době pracuje jako redaktor a fotograf pro Ostravský informační servis a je mluvčím městského obvodu Slezská Ostrava.