v listopadu 1989: studentka Pedagogické fakulty v Českých Budějovicích

v listopadu 2019: majitelka realitní kanceláře a překladatelské agentury

realizace rozhovorů: Miroslav Vaněk, České Budějovice, červenec 2017 a květen 2018

Krása, mládí. A všechno s tím spojené. To znamená absence strachu, chuť jít do všeho úplně bezpodmínečně, chuť bojovat za spravedlnost a pravdu. A jakoby ignorance vůči pocitu, že se může něco stát. Protože si myslím, že kdokoliv se něčeho takového zúčastní, tak pokud tyhle pocity nemá, tak do toho nemůže jít, protože se logicky musí cítit ohrožený.

Mluvila jsi o dětech, bavíte se třeba doma o 17. listopadu? Jsou na to zvědavé?

No, oni se neptali, protože jim to ve škole nikdo neřekne, výuka dějepisu je naprosto příšerná, to podepíšu komukoliv. Je to strašný. Ty děti neví vůbec nic. Já s tím občas prudím, že jim vyprávím o architektuře, když někam jedeme, a s čím to souviselo. Teď jedeme do Florencie v září a tam jim budu vyprávět, že právě tam vznikalo bankovnictví, finančnictví. A konkrétně o listopadu, náš děda, můj taťka udělal takové album, on si tenkrát nalepoval z novin všechny výstřižky a celou dobu mi dělá takovou kroniku. Vždycky, když něco vyjde v novinách, tak on to nalepí, napíše k tomu vlastní názor. A je to i vtipné. Tatínek je hrozně vtipný.

Děti, jednoznačně. Pro mě žádné jiné mezníky nejsou. Já děkuji za každý den, kdy se firmě vede dobře, ale děti, to je tak neskutečné obohacení pro každou ženskou, že to se všechno změní.

Co psychické zvraty, krize, profesní změny?

Možná, když jsem ve 47 začala studovat práva, a dostudovala je. A byla jsem z toho úplně nadšená. Je to fajn, jsem daleko klidnější, víc se orientuju, z firmy jsem měla i velkou praxi. A hlavně setkávání s lidmi ve škole, kteří jsou pro mě nesmírně zajímaví. Udělala jsem si názor třeba na pana doktora Sokola, udělala jsem si názor na Sašu Vondru. Všichni mě vyučovali. A získala jsem spoustu báječných přátel. Myslím si, že je důležité pořád něco studovat. Teď si musím dát oraz a pak bych chtěla studovat psychosomatiku, protože si myslím, že lidi jsou dneska tak plní sraček, s prominutím, že vlastně nežijeme vůbec svoje životy, že jen přebýváme. Je to hrozná škoda.

Monika Němcová (*1969) v roce 1989 první ročník oboru angličtina-němčina na pedagogické fakultě. V roce 1991 založila dvě firmy – překladatelskou a realitní. Obě řídí dodnes, věnuje se hlavně realitní činnosti pro české i zahraniční investory a realitním fondům. Na pražském ČVUT získala manažerský titul MBA. Stála s Jiřím Lobkowiczem u zrodu strany Cesta změny, u voleb však strana šlechticů, bankéřů a podnikatelů před několika lety neuspěla. Nyní je řadovou členkou strany TOP 09.