v listopadu 1989: student Elektrotechnické fakulty ČVUT

v listopadu 2019: kameraman

realizace rozhovorů: Lucie Rajlová, Praha, srpen 2017 a listopad 2018

Vzpomínám si na Silvestr, když už to bylo všechno jasný. Tam byla emocionální úleva a opravdu veliká radost. Pozitivní emoce. Chvilku trvalo, než bylo jasno a než to člověku došlo. 17. listopadu to bylo spíš ještě trošku o strachu než o nějaký úlevě.

Byly listopadové události mezníkem nebo se váš život moc nezměnil a bylo to, co přišlo pak, podobné?

Podobné to bylo asi těžko. (smích) To fakt ne. To je nepředstavitelný vůbec. To by mě zavřeli. (smích) Buď by člověk musel emigrovat, nebo by seděl v base. Vždyť se to nedalo vydržet. Úplně jasně si pamatuju – kolik mi mohlo být? asi míň než 15 – jak jsem si uvědomil, že je to jenom otázka času v tom režimu, kdy skončím v base.  To jsem úplně věděl. Jenom jsem si říkal: Musím to dělat tak, abych nejdřív mohl chodit do nějakých škol a pak, až je vychodím, mě už třeba můžou i zavřít. Úplně jasně si pamatuju, jak jsem šel ze školy domů, a přemítal jsem o tom, že mě to uvěznění taky jednou asi čeká. Pro mě to byly jenom jména, já jsem ty lidi nikdy neviděl, ale věděl jsem, že existujou různý Dienstbierové, Šabatové, Havlové, který sedí ve vězení, a že mě to jednou asi taky nemine. Bylo totiž jasný, že s tím režimem vycházet nepůjde.

Dalibor Fencl (*1966) pochází z Prahy. V roce 1985 maturoval na Gymnáziu Arabská v Praze. Vysokoškolská studia zahájil na ČVUT na elektrotechnické fakultě a poté na politologii. V listopadu 1989 zastupoval studenty elektrotechniky ČVUT v rámci studentského stávkového výboru. Úspěšně však dokončil až své třetí studium na FAMU v roce 2009 (obor kamera). V letech 2006–2007 studoval i na Universidad San Pablo CEU ve španělském Madridu. Zajímal se o amatérské divadlo, přes které se dostal do amatérské filmové skupiny Bulšitfilm. Výsledkem bylo 13 krátkometrážních filmů v období let 1983–1993. Tvorbě různých dokumentů, včetně cestopisných, se jako kameraman věnuje dosud.