v listopadu 1989: studentka Vysoké školy strojní a textilní v Liberci
v listopadu 2019: ředitelka Divadla F. X. Šaldy v Liberci, členka Zastupitelstva města Liberec
realizace rozhovorů: Petra Schindler-Wisten, Liberec, prosinec 2017 a červenec 2018
První asociace, která se mně vybaví? No tak mně samozřejmě Karel Kryl, to je jasný. (smích) To je můj duchovní zážitek. A jinak se mi vybaví obrovská energie nadšení a naděje, jak se to valilo, zvláště ty první dny. Že jsme se najednou všichni probudili.
A máte s tím spojené nějaké hodnoty?
Myslím si, že tenkrát se probudili lidé, kteří už ty hodnoty měli, protože duchovní svoboda je strašně důležitá. Ona je trošku neviditelná, nehmatatelná, není to jenom to, že můžete odjet za hranice, kdy se vám zachce, ale je to o možnosti seberealizace, o možnosti výběru, ale zároveň i o větší odpovědnosti. Proto nás dnes utahují na vařené nudli, protože někteří z nás by chtěli demokracii, ale zároveň by chtěli, aby se všichni měli dobře a všichni měli stejně. Kapitalismus je o tom, že ti, kteří mají touhu něco velkého udělat a dokázat, tak můžou… Pořád tady vnímám pocit z komunismu, který se tu léta budoval, že všichni mají právo mít všechno a někteří lidé mají pocit, že na to mají právo, i když nic nedělají. (smích)
Já mám štěstí, že jsem věčný optimista. Když se dívám na svoje děti, tak vidím naději, že jednou ti staří, a já vnímám současného premiéra a současného prezidenta jako nějakou agonii, záchvěv starých časů, lidí, kteří se chovali nehezky v dobách minulých, a naše děti jsou jiné, už jsou jinak vychovávané. A minimálně, i když třeba ve školách to ještě často úplně nefunguje, tak si myslím, že v rodinách jsou často vychováváni k tomu, aby přemýšleli, říkali své názory, diskutovali s rodiči, takže si myslím, že až to uchopí tahle generace, že už nebudou poznamenaní… Samozřejmě to v sobě ty rodiny nesou, věřím tomu, že ještě ve spoustě rodinách to funguje postaru – mlč, na nic se neptej, tomu bys nerozuměl. Nebo, že jim doma říkají, že za komunismu to bylo fajn, všichni měli práci, mlíko bylo za dvě koruny a všichni se měli stejně. Ale věřím tomu, že svět se vyvíjí ve spirále, tak doufám, že teď je to to poslední bahno. (smích) Nebo musí být ještě hůř, aby se šlo znova do ulic…
Takže můžeme říct, že životními mezníky ve vašem životě jsou sametová revoluce a narození dětí?
Rozhodně, ale otázka je, co je mezník, protože já mám spousta krásných nebo přelomových situací… Úplně ten první a zásadní je ta revoluce, to je bezesporu, úplně jasně jsou děti, protože tam se pak ty hodnoty otočí, a třetí je to, že jsem se dostala do divadla, po čemž jsem léta toužila. Nicméně říkám si – když se nedej bože něco strašného přihodí, divadlo pojede dál, všichni vědí, co mají dělat, přijde někdo nový. Ale co by dělaly moje děti bez mamky ve 13 letech? Měly by to špatný. Takže to je takový mezník, kdy se to otáčí, do té doby žije člověk pro sebe a od té doby je na prvním místě někdo jiný. To jsou asi ty největší mezníky. Když jsem byla dítě nebo dospívající, podařilo se mně podívat se se Severáčkem do kapitalistické ciziny. To byl také takový mezník, to už se dneska nevrátí to strašné rozechvění, že překračujete železnou oponu, že se přes ní dostanete.
Jarmila Levko. roz. Pešlová (*1969) od roku 2011 pracuje v Divadle F. X. Šaldy v Liberci – nejdříve jako ekonomická náměstkyně, od roku 2014 jako ředitelka. Předtím pracovala například pro Český rozhlas Sever jako moderátorka, redaktorka, vedoucí libereckého studia, jako manažerka soukromé základní školy nebo jako ředitelka Výstaviště Jablonec (nynější Eurocentrum Jablonec nad Nisou).