v listopadu 1989: student Filozofické fakulty UP v Olomouci

v listopadu 2019: odborný asistent na Filozofické fakultě UP v Olomouci, překladatel

realizace rozhovorů: Veronika Pehe, Olomouc, květen 2017 a leden 2018

Velké překvapení v tom smyslu, že u mnoha lidí, u nichž bych to nečekal, včetně mne samého, se najednou cosi hnulo. Spousta lidí bylo schopno dělat věci nevídané. Možná konec čekání. Protože 80. léta v takzvané perestrojce už bylo čekání, až ta otrava skončí. Vzhledem k vývoji v okolních státech a potom exodu východních Němců na západ, bylo možné čekat, že tady se něco časem stane také. Ale člověk si nedovedl představit, jak to nastane. Tak to nastalo.

Jako asi jsem jeden z mála lidí, na rozdíl od většiny kolegů, kterým nevadí jací současní studenti jsou, i když se to strašně mění i v průběhu dekád. Pro každou tu dekádu je to velmi jiné. Když si člověk spočítá, že dneska téměř každý druhý člověk studuje vysokou školu a tenkrát před revolucí to bylo, co já vím, možná do deseti procent, tak samozřejmě se to musí odrazit na kvalitě, protože procentuální zastoupenost těch vysoce schopných a inteligentních lidí ve společnost je pořád stejná. Takže na něčem se to muselo podepsat. Ale jak říkám, jsou tady nějaké věci, které se mi nelíbí, ale ti lidi jsou super, protože jsou veselí a umí spoustu věcí, které my jsme neuměli. Úplně samozřejmě berou cizí jazyky.

Za posledních 25 let pro mě byl opravdu výrazný zlom začátek působení zde na univerzitě. Ale jinak celkem nic. Manželství. To změní hodně, člověk přestane mít čas na spoustu věcí, čítával jsem dřív sto knih ročně. Ale to nevadí. Zase mám jiné odměny. Nevím, asi vás zklamu, žádné velké zlomy nebyly.

A zlomy ve veřejném prostoru?

Vcelku velká změna bylo milénium, jakkoliv je to takové umělé nebo astronomické, přece jenom to sepětí s 20. stoletím se zdálo veliké a myšlenkově to člověk pomalu opouští a zvyká si, že žije v nějakém 21. století. A vzhledem k politice? Není to nijak překvapivé, ale asi ústup od tradiční stranické politiky, návrat k nestranictví, ať už to má formu jakoukoliv. Souvisí to možná s tím konceptem nepolitické politiky. Ten se myslím ukázal jako ne úplně dobrý nápad. Havel to myslel samozřejmě dobře a bylo hrozně prima vidět, jak si vodí na Hrad Stouny a večeří se Zappou. Na druhou stranu lidi, kteří ho brali, pak měli pocit, že politika něčím smrdí, je něco špatného, a to není pravda. Důsledek je nedůvěra vůči těm takzvaně normálním stranám, a teď se ukazuje, že z toho jsou ty blbé nálady.

Josef Línek (*1967) absolvoval základní i střední školu v Chrudimi. Vystudoval Filosofickou fakultu UP v Olomouci, obor český jazyk – angličtina, studium ukončil v roce 1992. V letech 1992-1995 působil na katedře bohemistiky a slavisticky Filozofické fakulty UP jako asistent, od roku 1993 až dodnes pak zastává pozici odborného asistenta. Zároveň je překladatelem z anglického jazyka. Zabývá se především českým jazykem (dějiny spisovné češtiny, čeština jako cizí jazyk, čeština doby střední, překladatelství).