v listopadu 1989: student Pedagogické fakulty v Hradci Králové

v listopadu 2019: politik, vysokoškolský pedagog

realizace rozhovorů: Lucie Rajlová, Hradec Králové, červenec 2017 a březen 2018

Vybaví se mi rozzářené oči lidí, kteří za námi chodili všichni a moc nás podporovali. Vybaví se mi kamarádi ze stávkového výboru, spousta legrace, kterou jsme zažili o Vánocích, na Silvestra, ale i na těch akcích, které jsme pořádali na demonstracích. Lidský řetěz, stavba z krabic a mnoho a mnoho dalších. Návštěva prezidenta Havla.

Máte děti? A vyprávěl jste jim někdy o 17. listopadu?

Ano, tři, 27, 25 a 22 let. Ano, základní informace mají. Zaujaly je. Mladší dcerku to zajímalo docela dost, protože po absolvování Fakulty informatiky a managementu dokončila studia na Metropolitní univerzitě, kde studovala zahraniční vztahy, takže i z toho důvodu ji to zaujalo.

Myslíte si, že 17. listopad je po 30 letech dostatečně připomínán?

Myslím si, že je připomínán málo. Já sám absolvuji pro základní školy, střední školy a nebo i zájemce přednášku, mám vytvořenou prezentaci, kde jsou i snímky z revoluce v Hradci Králové. Děti na základních, někdy i středních školách už nerozlišují mezi námi studenty z roku 1989 nebo 1968 nebo 1949, všechno to je v jednom. Myslím si, že je záhodno tyto věci připomínat. Pokud přednáším, děti o to zájem mají, i když už je to pro ně velmi dávná historie.

Těch osobních milníků je určitě celá řada. To, že jsem měl možnost podnikat, že jsem měl možnost přednášet na univerzitě, že jsem měl možnost spolupracovat s bývalým senátorem docentem Bartákem a bývalým ministrem docentem Hegerem, že jsem byl náměstkem primátora. A co se týče těch osobních, tak samozřejmě jsem rád, že se podařily děti, které studují a také si snad v co nejbližší době založí rodiny. Takže i toto se povedlo.

Jindřich Vedlich (*1966) se narodil v Hradci Králové. Vystudoval Pedagogickou fakultu Univerzity Hradec Králové. Na Přírodovědecké fakultě získal tituly PaedDr. a Ph.D. V roce 1989 byl členem Studentského stávkového výboru v Hradci Králové. Poté soukromě podnikal a působil na manažerských funkcích ve veřejné správě. V letech 1996-2008 pracoval na pozici asistenta senátora PČR Karla Bartáka a v letech 2010-2011 na pozici asistenta ministra zdravotnictví ČR Leoše Hegera. Od roku 2010 zastává Jindřich Vedlich tyto funkce: náměstek primátora města Hradce Králové pro rozvoj města, člen Zastupitelstva a Rady města Hradce Králové. Od roku 2005 působí i jako vysokoškolský pedagog na Univerzitě Hradec Králové.